Přeskočit na obsah

Sapro s.r.o.

Přebytečná energie z FVE a co s ní?

  • od


Fotovoltaické systémy se stále více uplatňují jak pro domácí, tak i pro obchodní účely. Tento trend nejen přispívá k ochraně životního prostředí, ale také nabízí možnost snížení nákladů na energii. Jedním z fascinujících a často opomíjených aspektů fotovoltaické energie je schopnost prodeje nadbytečné elektřiny zpět do sítě.

Jak efektivně naložit s přetoky z fotovoltaiky?

Majitelé solárních elektráren se dříve či později budou muset zabývat tím, co udělat s přebytky elektřiny. Situace se typicky vyskytuje, když elektrárna v průběhu slunečného dne vyprodukuje více elektřiny, než je domácnost schopna spotřebovat. Toto se může stát například tehdy, když členové domácnosti nejsou doma, nebo je jejich spotřeba nižší, například v létě, kdy není třeba vytápět. Pokud navíc domácnost nemá elektrické vozidlo, které by se dobíjelo doma, může se přebytek elektřiny během sezóny pohybovat mezi 5 až 18 kWh denně.

Domácnost v takové situaci má několik možností, jak nakládat s přebytkem elektřiny. Nejefektivnějším řešením je využití elektřiny pro ohřev vody nebo její uložení do baterie. Přesto se mnohé domácnosti stále potýkají s přebytky. Co tedy s nimi?

Produkt od ČEZ Elektřina pro soláry

Princip tohoto systému je podobný vzdálené virtuální baterii. Platíte měsíční poplatek za tento produkt a přebytečnou energii posíláte zpět do distribuční sítě. Ta ji uchovává do doby, než budete potřebovat čerpat elektřinu od dodavatele, například během zimy, kdy fotovoltaický systém produkuje méně energie. Množství energie, které jste do distribuční sítě poslali, se pak odečte z vašeho vyúčtování, což může vést k výrazné úspoře na účtu za elektřinu, až o dvě třetiny. Tento produkt je však dostupný pouze pro zákazníky s jedním EAN.


Jak prodat přebytečnou energii z FVE?

Můžete využít svého stávajícího nebo nového dodavatele energie k prodeji přebytečné elektřiny. Tento dodavatel může nabídnout odkup energie za předem stanovenou cenu nebo za aktuální tržní cenu, známou také jako „spot“ cena. Pro možnost prodeje elektřiny však budete potřebovat licenci (kromě fotovoltaických elektráren do 50 kWp).


Máte nějaké dotazy? Obraťte se na nás na e-mailové adrese objednavky@sapro.cz a získejte více informací.

Navštivte náš e-shop, kde nabízíme velký výběr prvotřídní satelitní a pozemní přijímací techniky, fotovoltaiky, produktů pro auto/moto a široký sortiment pro váš dům a zahradu a přečtěte si více o námi nabízených produktech.